top of page

Faculty & Staff

Adriana Holguin

Preschool 1 Lead Teacher

Allison Bateman

Music teacher, Pre-k - 4th Grade

Ann Mwaura

Preschool 3 Associate Teacher

Aryl Charlton

2nd Grade Lead Teacher

Aurelia Maldonado

Preschool 2 Associate Teacher

Brandice Camara

Middle School & Preschool Art Teacher

Brook Garrett

Accounting Manager

Cassie Eskew

Preschool 3 Lead Teacher

Cheryl Tochterman

Nurse, Preschool – 4th Grade

Cindy Evitts

Preschool Floating Sub

Devyn Baklini

Payroll & HR Manager

Eddie Ashe

Middle School Algebra Teacher

Eolonda Burroughs

PreSchool 4 Associate Teacher

Gerald Colar

Floating Sub (Middle School)

Hayley Parks

3rd Grade Associate Teacher

Irene Baugh

Kindergarten Co-Lead

Janasia Berry

Kindergarten Associate Teacher

Jazmine Maquilon

Preschool 3 Associate Teacher

Jessica Rinker

1st Grade Associate Teacher

Karen Anderson

2nd Grade Lead Teacher

Kim Mack

4th Grade Teacher

Laurie Drake

Middle School Science Teacher

Lindy Fulcher

4th Grade teacher

Lupe Torres

Preschool 2 Associate Teacher

Marcella Garcia

Spanish Teacher

Megan Dickerson

Preschool 1 Lead Teacher

Meredith Gaffney Agarwal

Kindergarten Lead Teacher

Monique Williams

Floating Sub (preschool)/ Stingers Squad

Paty Guerra

Spanish Teacher

Petra Ogunmefun

Preschool 1 Associate Teacher

Rashunda Grady

Pre-Kindergarten Associate Teacher

Sarah Whipple

5th Grade Lead Teacher

Susannah Kindrick

1st Grade Lead Teacher

Tania Williams

Preschool 3 Lead Teacher

Trish Shipman

2nd Grade Associate Teacher

Wendy Porter Cade

Chaplain

Yasna Roa Sanchez

Spanish Teacher

Alexus McCottrell

Administrative Assistant to Auxiliary Programming

Ami Mayo

Assistant Director of Admissions

Anna Fincher

Business Manager for Auxiliary Programming

Ashia Snipe

Preschool 1 Associate Teacher

Bethany Sanders

Preschool 2 Lead Teacher

Brandon Fischer

Front Desk Main Campus

CJ Markow

Middle School Band Director

Chandra Battle

Preschool 1 Associate Teacher

Christine Fierro

Alumni Coordinator

Danielle Figueroa

Preschool 2 Lead Teacher

Dr. Fields

6th English/History Teacher

Elizabeth Stover

2nd Grade Lead Teacher

Erica Murphy

Development Coordinator

Ginny Gilmore

1st Grade Lead Teacher

Hayley Tyler

Kindergarten - 4th Grade Art Teacher

Jackie Estep

Pre-Kindergarten Lead Teacher

Janel Green

Middle School English Teacher

Jeanett Espita

1st Grade Associate Teacher

Joann Balcita

Pre-Kindergarten Lead Teacher

Katie Axe

STEAM Teacher

Laura Szyperski

Director of Student Support, Elementary School

LeAnne Klein

1st Grade Lead Teacher

Liz Taylor

3rd Grade Lead Teacher

Lyndsay Cole

5th Grade Lead Teacher

Marisa Howell

3rd Grade Lead Teacher

Meghan Norton

Middle School PE Teacher

Miyah Hampton

Preschool 1 Associate Teacher

Nancy Balentine

Learning Specialist

Pavani Allu

Pre-K Associate Teacher

Ragina Tucker

Preschool 1 Associate Teacher

Rhonda Bachicha

Pre-Kindergarten Lead Teacher

Sue Elliott

Preschool 4 Associate Teacher

Susie Bergeron

Kindergarten Lead Teacher

Telisa Sims

6th Grade Math & Science Teacher

Tyler Vansant

Kindergarten Associate Teacher

Wynter Whitley

Learning Specialist

Yolanda Zambrano

Preschool 3 Associate Teacher

Alice Moore

Preschool 1 Associate Teacher

Amy Johnson

Pre-K Lead Teacher

Anne Garrard

Office Manager & Assistant to COO

Ashlee Bryant

Director of Preschool Auxiliary Programming

Bhavna Changela

Preschool 3 Associate Teacher

Brittany Freeman

4th Grade Lead Teacher

Carron Martin

Preschool 3 Lead Teacher

Chas Wallace

Floating Substitute Teacher (elementary)

Christine Usiak

2nd Grade Associate Teacher

David Wagner

Chaplain

Dylan Usiak

Floating Sub (Preschool)

Elle Webster

Kindergarten Lead Teacher

Genesis Hart

Preschool 2 Associate Teacher

Hannah Kissack Van Why

4th Grade Teacher and Instructional Coach

Heather Marriott

Preschool 2 Lead Teacher

Jamie Katz

Drama Teacher

Janice Wheaton

Floating Sub (preschool)

Jeanine Holloman

Preschool 1 Lead Teacher

Joanna Cressler

MS Director of Student Support

Kerri Painter

Media Specialist

Lauren Miller

Accountant & HR Associate

Leigh Pirch

4th Grade Associate Teacher

Luisa Garcia

Spanish Teacher (4th Grade)

Lynette Martinez

3rd Grade Lead Teacher

Marta Caamano

Spanish Teacher

Melissa Crimminger

5th Grade Lead Teacher

Mollie Gibson

Student Support Associate

Nina Dison

Floating Sub (Preschool)

Peggy Yearwood

Preschool 2 Associate Teacher

Raquel Mendez

1st Grade Associate Teacher

Santrese Henson

Preschool 2 Lead Teacher

Susan Goodwin

Front Desk South Campus and Asst. to Head of School

Tameko Goodwin

Athletic Director & PE Teacher, Prek - 4th

Trey Provitt

Preschool 2 Associate Teacher

Wayne Ledbetter

Facilities Manager

Ximena Ford

Spanish Teacher

bottom of page